Jesteś tutaj: Główna » News » Cpt. Kenny Oldman przybliża nam działanie LSFD

Cpt. Kenny Oldman przybliża nam działanie LSFD

kenny2

W ostatnich dniach przechadzając się po mieście piechotą, czy też przejeżdżając samochodem nie sposób nie zauważyć plakatów promujących wstąpienie do akademii Los Santos Fire Department, a konkretniej wydziału Emergency Medical Services. Materiały jednoznacznie mają zachęcać młodych ludzi do spróbowania swoich sił w zawodzie, w którym główną rolę odgrywa ratowanie ludzkiego życia. I słusznie!

lsfdRekrutację w szeregach EMS przeprowadza kapitan Kenny Oldman z Dwudziestej Ósmej Remizy Straży Pożarnej w Los Santos. Postanowiłem odbyć z nim rozmowę celem nabycia większej wiedzy na temat LSFD oraz późniejszym podzieleniem się nią z czytelnikami naszej gazety, jak i słuchaczami mojej audycji. Pytań, zarówno ja, jak i słuchacze, mieliśmy naprawdę sporo – można by rozmawiać bez końca, jednakże nie mieliśmy tyle czasu na antenie. Z tego powodu wybrałem kilka najważniejszych pytań i zadałem je panu Oldmanowi, który z miłą chęcią na nie odpowiedział. Zapraszam do przeczytania wywiadu.

Witamy Cię na wizji, Kenny!

Witam wszystkich bardzo serdecznie, miło mi być dzisiaj gościem twojej audycji.

Zapewne wiesz już, dlaczego Cię dzisiaj odwiedziłem. *śmiech* Chciałbym Ci zadać kilka pytań na temat prowadzonej aktualnie rekrutacji oraz ogólnego działania departamentu.

Wal śmiało, postaram się odpowiedzieć jak najlepiej na wszystkie zadane przez Ciebie pytania.

Aprobata już od samego początku, takie wywiady lubię. *śmiech* No, ale przejdźmy już do rzeczy. Rekrutację prowadzicie, o ile się nie mylę, do oddziału Emergency Medical Services. Opowiedz proszę o wydziałach, jakie aktualnie funkcjonują w LSFD oraz o ich konkretnym przystosowaniu.

Zgadza się, aktualnie prowadzimy rekrutację od jednostki Emergency Medical Services, a dokładniej do jej akademii. Odpowiadając na twoje pytanie, w 28th Fire Station znajdują się dwie jednostki – Fire Department oraz Emergency Medical Services. Zadaniem jednostki EMS jest przeprowadzenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej i jak najszybszy transport do pobliskiego szpitala. Jednostka Fire Department to jednostka do walki z pożarami, pomocy przy wypadkach komunikacyjnych i wielu innych zdarzeniach, lecz nie chcę wymieniać wszystkiego po kolei, gdyż nasi słuchacze zdążyliby pousypiać. *śmiech*

No widzisz, to zupełnie zmienia mój pogląd na strukturę departamentu, do tej pory żyłem w przekonaniu, że życie przeciętnego członka jednostki składa się z całodobowego gaszenia pożarów. *śmiech* Jak długo już tutaj pracujesz?

Gdyby tylko to należało do naszych obowiązków, mielibyśmy sielankę. W styczniu minie pełen rok, od kiedy pełnię służbę w 28th Fire Station.

Biorąc pod uwagę funkcję, jaką udało Ci się uzyskać po tak krótkim czasie, musisz być, w tym co robisz, naprawdę dobry. *śmiech* Jak duże jest niebezpieczeństwo w tej pracy, czy często zdarzają się przypadki, w których ratownik po wezwaniu doznaje obrażeń fizycznych, czy też psychicznych?

Każdy rodzaj pracy wiąże ze sobą pewne niebezpieczeństwo, w moim zawodzie niestety zdarza się to dosyć często, zbyt często. Ostatnio straciliśmy dwoje wspaniałych ludzi, którzy zginęli podczas służby, niosąc pomoc drugiemu człowiekowi.

To naprawdę heroiczna postawa, przekładać czyjeś życie nad swoje. Składam najszczersze wyrazy współczucia.

Dziękuję. Jeżeli któryś ze słuchaczy chciałby, może oddać hołd zmarłym na miejscowym cmentarzu. To naprawdę wiele dla nas znaczy.

Również serdecznie do tego zachęcam, pokażmy, że liczy się dla nas pamięć o osobach, bez których ten świat byłby jeszcze bardziej niebezpieczny, niż jest obecnie. Powracając jednak do tematu, jaka jest rekordowa liczba wezwań w ciągu jednego dnia? Ogółem, dużo macie pracy?

Szczerze to nigdy nikt tego nie liczył. Co roku robione są zliczenia wezwań, aczkolwiek nikt z nas nie zwraca na te liczby uwagi. Ogólnie, mogę powiedzieć, że nie mamy czasu, aby się nudzić.

Rozumiem. Właśnie dostałem pytanie od słuchacza naszej audycji właśnie do Ciebie, Kenny. Słuchacz pyta się, jak powinien zachować się człowiek będący świadkiem wypadku. Jakieś rady?

Przede wszystkim nie panikować! Zachowanie spokoju to już połowa sukcesu. Szkoda, że słuchacz nie sprecyzował, o jaki wypadek chodzi, czy taki zwykły, na chodniku, czy o wypadek drogowy. W sumie w obu przypadkach trzeba jak najszybciej poinformować nas, bądź CGH o zaistniałej sytuacji. Czas niestety nie jest po naszej stronie, o życiu człowieka mogą decydować minuty, sekundy. Kolejną ważną rzeczą jest pozostanie na miejscu zdarzenia, pomoc osobie poszkodowanej, chociażby złapanie jej za dłoń i rozmowa. Oczywiście bez ryzyka na utratę własnego zdrowia. W EMS mamy taką jedną zasadę – dobry medyk to zdrowy medyk.

Słuchacz zadał nam kolejne pytanie. Jak powinna wyglądać rozmowa świadka wypadku z centralą?

Ważne jest, aby podać swoje imię i nazwisko, opisać dokładnie, co się stało, jeżeli jesteśmy w stanie określić, to stan osoby poszkodowanej, no i oczywiście miejsce, w którym doszło do tego zdarzenia. Te cztery informacje w zupełności wystarczają nam, aby odpowiednio przygotować się, jak i przybyć w podane miejsce w jak najkrótszym czasie.

A powiedz, co robicie, gdy zdarzy się taka sytuacja, że braknie wezwań? Macie jakieś specjalne zadania na remizie?

Jak już wspominałem, nie często zdarza się, że brakuje nam wezwań. No, jeżeli dojdzie już do tego, mamy masę zajęć zastępczych, dzięki którym dobrze możemy zorganizować sobie czas – mówię tutaj o różnego typu ćwiczeniach, czy sprawdzaniu naszego sprzętu.

No właśnie, sprzętu. Jakim sprzętem dysponujecie – pojazdy, narzędzia? Kiedyś mój pewien znajomy, niestety emerytowany już członek tej samej jednostki, Jonny Flint mi o tym opowiadał – kiedy zaczął wymieniać po kolei każde narzędzie, jakie może być przydatne podczas akcji, myślałem, że na przygotowaniu do zawodu spędził co najmniej dziesięć lat – mnie ciężko było to wszystko zapamiętać, a co dopiero wiedzieć, jak każdego użyć w praktyce. *śmiech*

Tak jak mówisz, w dzisiejszych czasach mamy masę, naprawdę masę narzędzi, które pomagają nam podczas przeprowadzania akcji ratowniczej. Wiadomo, że nie da rady tego wszystkiego nauczyć się na pamięć w bardzo krótkim czasie, aczkolwiek dużo narzędzi ma kilka zastosowań, więc zamiast noszenia powiedzmy trzech oddzielnych narzędzi, mamy jedno malutkie urządzenie.

Rozumiem. Słuchacz zadał nam kolejne pytanie – jakie czynności może podjąć świadek, aby uratować życie potencjalnego poszkodowanego – osoby nieprzytomnej, czy na przykład rannej?

Bardzo pomocne może okazać się udrożnienie dróg oddechowych osobie poszkodowanej, poprzez uniesienie podbródka – umożliwia to łatwiejsze oddychanie. Wyjątkiem jest osoba uczestnicząca w wypadku komunikacyjnym, gdzie przy poruszeniu głową osoby poszkodowanej możemy naruszyć górny odcinek kręgosłupa. W przypadku takiej osoby, nie możemy jej także przenosić – najlepiej wezwać jednostkę ratowniczą i starać się rozmawiać, pocieszać osobę poszkodowaną – mówić do niej. Ponadto dodam, że planujemy niedługo zrobić szkolenia dla osób cywilnych w zakresie pierwszej pomocy. Szkolenia będą odbywały się za darmo i na nich właśnie nauczymy, jak reagować w stosunku do poszkodowanego. Więcej informacji pojawi się wkrótce na naszej stronie internetowej.

Dzięki za te pomocne wypowiedzi, Kenny, jestem pewien, że po takich poradach niejedna osoba słuchająca naszej audycji będzie wiedzieć, jak w nagłych przypadkach pomóc poszkodowanemu. Ja więcej pytań już nie mam, ale może słuchacze mają? Dzwońcie pod numer 444 i dajcie nam znać, czekamy!

Troszkę odbiegliśmy od tematu naszej rozmowy, w takim razie postaram się jeszcze w bardzo skrócony sposób przedstawić przebieg rekrutacji do mojej jednostki. Pierwszym etapem jest dostanie się do akademii EMS, poprzez wysłanie do nas podania ze swoim CV i Listem Motywacyjnym. Po zaakceptowaniu podania zostajecie przyjęci do naszej akademii i przez tydzień jesteście skazani na wykłady, na których dość szczegółowo omawiamy wszystko, co jest niezbędne do naszej pracy. Pod koniec tygodnia przystępujemy do wykładów praktycznych i na koniec trzeba przejść przez egzamin teoretyczny, jak i praktyczny. Gdy dana osoba przebrnie przez to wszystko, zostaje przyjęta do naszej jednostki, jako paramedyk. Ufff, teraz mogłem wystraszyć wszystkich słuchaczy, lecz uwierzcie, to nie jest nic tak bardzo trudnego. Okej, chyba dostałeś jakąś wiadomość od słuchacza.

Tak, właśnie miałem o tym mówić – słuchacz zadał nam pytanie, czy bycie strażakiem to pasja, czy powołanie? A może jedno i drugie?

W moim przypadku? Pasja. Lecz nie oszukujmy się, bez pewnego zainteresowania na temat tego, co robimy jest ciężko. Ale! Znam wiele przypadków, gdzie chłopak poszedł na akademię, bo nie miał pomysłu na życie, a dzisiaj jest wielkim strażakiem, który nie widzi nic poza pracą i wyjazdami na zdarzenia.

No, masz podziękowania od słuchacza za odpowiedź na wszystkie pytania. *śmiech*

Tak więc zachęcam wszystkich, warto spróbować, a może w przyszłości spotkamy się ramię w ramię podczas akcji. Również go pozdrawiam. *śmiech*

Tak dla przypomnienia – do kiedy można składać podania?

Rekrutacja trwa, o ile dobrze pamiętam, do dwudziestego października. Tak, do dwudziestego. Serdecznie zapraszam, naprawdę warto spróbować.

Okej – dzięki za ten treściwy wywiad, mam nadzieję, że zachęcił on co niektórych do zapoznania się z rekrutacją, i, kto wie, może nawet złożenia podań. *śmiech* Chciałbyś kogoś pozdrowić?

Jeszcze jedno słówko. Jeżeli ktoś miałby pytania odnośnie nas, jak i całego Fire Department, zapraszam na naszą stronę internetową – http://ls-fd.xaa.pl/. Chciałbym pozdrowić wszystkich z LSFD, jak i słuchaczy.

Również pozdrawiam słuchaczy, dzięki za uwagę, mówił dla Was Kenny Oldman oraz Alex Alquist! Do usłyszenia!

kennyoldman

Osobiście myślę, że jeżeli ktoś z Was, czytających, jest młodym człowiekiem, który skończył szkołę i nie wie, co zrobić ze swoim życiem, warto udać się na akademię Los Santos Fire Department. W ciągu tych kilku godzin, które spędziłem rozmawiając z kapitanem oraz badając remizę strażacką nabrałem bardzo pozytywnej opinii do tego zawodu. Naprawdę warto pracować gdzieś ze świadomością, że możemy ratować ludzkie życia. Jeszcze raz serdecznie zachęcam do zapoznania się z treściami umieszczonymi na stronie LSFD, pokażmy, że miastu zależy na ludzkim życiu. Do następnego!

O autorze

30-letni reporter, pochodzący z Londynu. Absolwent uniwersytetu Oxford, działacz społeczno-polityczny, redaktor Weazel Broadcasting Company. Zdobywca nagrody Golden Pylon w roku 2001 za program publicystyczny "Nieznany świat" mówiący o życiu w krajach Ameryki Południowej.

Liczba artykułów : 15

Pogoda

Los Santos
Today Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
It is forcast to be Partly Cloudy at 7:00 PM PST on January 21, 2018
Partly Cloudy
17°/7°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM PST on January 22, 2018
Clear
21°/9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM PST on January 23, 2018
Clear
23°/9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM PST on January 24, 2018
Clear
23°/9°
It is forcast to be Partly Cloudy at 7:00 PM PST on January 25, 2018
Partly Cloudy
18°/7°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM PST on January 26, 2018
Clear
19°/7°

© 2013 Weazel News. Informacje przedstawione na stronie są fikcyjne.

Scroll to top